FOTOGRAFIA MOBILNA - CZEGO NIE ROBIĆ W BUDOWANIU MARKI ONLINE

Wiesz, że każdego dnia możesz zacząć robić dobre zdjęcia? Ok, jeśli robisz dobre, możesz je podnieść na jeszcze wyższy poziom.

Narzędzie już masz. Praktycznie się z nim nie rozstajesz. Potrzebne Ci tylko kilka wskazówek, a potem dobra aplikacja do edycji i gotowe. Tak .To wszystko.Przy odrobinie chęci do zmiany tego co jest ( jeśli oczywiście czujesz, że coś nie do końca gra) i praktykowaniu tego czego się nauczysz przewiduję radość z tworzenia, dumę z osiągnięć i chęć ciągłej pracy, która zanim się obejrzysz przestanie być pracą, stając się czystą przyjemnością.

Zaczniemy ją od listy „TEGO NIE ROBIĘ”. Dlaczego przyjęłam taką metodę będziesz wiedział/a już po kilku naszych spotkaniach i chociaż pewne zagadnienia na początku mogą Ci się wydać trochę banalne- wierz mi -są wskazane po to, abyś nabrał dobrych nawyków i działał w pełni swoich twórczych możliwości.


Zatem do dzieła

Kopia Dodaj nagwekpng

  1. BRUDNY OBIEKTYW

Po telefon sięgamy odruchowo kiedy chcemy „złapać” moment jednak często okazuje się ,że na obiektywie są odciski naszych palców, co nawet przy minimalnym zabrudzeniu zniekształca ostrość.

A przecież Twoje zdjęcia mają być wyraźne i ostre jak żyletka.


    2. FLESZ W APARACIE

Używanie flesza wbudowanego w telefon raczej zepsuje nasze zdjęcie niż pomoże. Jego ostre, zimne światło nie sprzyja żadnemu ujęciu, zwłaszcza portretom. Nocą również lepiej poszukać miejsca w którym znajdują się inne źródła światła. Nocne zdjęcie bez lampy wygląda całkiem nieźle prawda? 


anja choluy nocne zdjciepng


 

  3. ZBĘDNE ELEMENTY W TLE

To jeden z najczęściej popełnianych błędów w fotografii mobilnej.

Wiem, że skupiamy się na robieniu zdjęcia, pochłania nas do reszty atmosfera jednak … Ty jesteś PRO i zanim zrobisz zdjęcie patrzysz uważnie czy to co znajduje się za Twoimi plecami lub plecami Twojego modela nie psuje całej kompozycji.

Wiele razy widziałam świetne portrety w towarzystwie regału czy nogi kogoś kto akurat przechodził obok.

Nie, nie. Ty do tego nie dopuścisz. Twoje zdjęcia to nie kwestia przypadku, tylko przemyślana koncepcja w budowaniu wizerunku Marki, więc sprawa jest warta poświęcenia chwili.


detal n anja choluypng

4.  WIESZ,ŻE BEZCHMURNY SŁONECZNY DZIEŃ O 12:00 W POŁUDNIE WCALE NIE JEST TYM NAJLEPSZYM NA TWOJE ZDJĘCIA NA ZEWNĄTRZ.

Pamiętaj proszę : chmura jest najlepszym, naturalnym narzędziem do zmiękczania światła.
Oznacza to, że jeśli staniesz w pełnym słońcu Twoje zdjęcie będzie pełne ostrych załamań światła i cieni co w przypadku twarzy (zwłaszcza kobiecych) skutkuje uwydatnieniem wszelkich niedoskonałości.
Do tego często mrużymy oczy i marszczymy czoło.


   

   5. SKÓRA I GÓRNE ŚWIATŁO JARZENIÓWKI RACZEJ SIĘ NIE DOGADAJĄ  

W przypadku fotografii mobilnej możliwości aparatu – choć coraz większe – mają swoje ograniczenia.

Dlatego jeśli masz możliwość stanąć nieco dalej niż w blasku
zimnego, górnego światła jarzeniówki - zrób to. W przeciwnym wypadku skóra będzie wyglądać blado i niezdrowo.

Zimne światło lampy led sprawdza się w kontrolowanym otoczeniu jak np.lampa ring używana do sefie czy tutoriali makijażu. Jej zastosowań jest znacznie więcej jednak to temat na osobny wpis.


Kopia Kopia Kopia Bez tytuu 2png

Uwaga! Temperaturę barwową możemy zawsze skorygować w edycji, jednak efekt pozostaje dużo słabszy niż np. zdjęcia w świetle dziennym.


Kopia Dodaj nagwek 1png

Zadanie dla Ciebie : Przetestuj proszę wszystkie „ TEGO NIE ROBIĘ”, a potem zastosuj wskazówki jak zrobić „TO” właściwie. Następnie porównaj efekty swoje pracy „przed” i „po” .

W następnym wpisie otrzymasz ciąg dalszy z listy i kolejne 5 wskazówek na drodze do robienia świetnych ujęć bez pomyłek. Zobaczysz,że zastosowanie tych 5 zasad wyeliminuje sporo kłopotów podczas robienia zdjęć i powiem więcej: pozwoli już na tym etapie uzyskać dużo lepsze efekty pracy.


Trzymam za Ciebie kciuki!
Powodzenia!

Anja Choluy